Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  Durum Endişe Verici
  • Facebook da Paylaş
Durum Endişe Verici
  • 19-10-2017
  • 0 yorum
  • 4642 okunma
AB Konseyi Başkanı Tusk, "İspanya'daki durumun endişe verici olduğunu saklamaya gerek yok” dedi. AB Komisyonu Başkanı Juncker ise, üye ülkeler arasında AB Komisyonuna müzakere yetkisi verilmesi konusunda bir fikir birliği bulunmadığını söyledi.

Avrupa Birliği () Konseyi Başkanı Donald Tusk, bağımsızlık için referanduma giden  ve  hükümeti arasında arabuluculuk yapmayacaklarını belirterek, "İspanya'daki durumun endişe verici olduğunu saklamaya gerek yok ancak benim, AB Konseyi ve üye devletlerin bu konudaki pozisyonlarımız net. Bir tür arabuluculuk, uluslararası insiyatif veya eylem için bir alan bulunmuyor." dedi.

Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Liderler Zirvesi'nin ilk oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

AB Konseyi Başkanı Tusk, Akdeniz'den İtalya'ya sığınmacı akışını durdurmayı oturumda ele aldıklarını ifade ederek, bu çerçevede Kuzey Afrika ülkelerine finansal destek sağlanmasına karar verdiklerini açıkladı.

Bu konuda birkaç hafta içinde somut sonuçlar görmeyi umut ettiklerini dile getiren Tusk, sığınma başvurularını düzenleyen Dublin Sözleşmesi'nde değişiklik için 2018'in ilk çeyreğinde görüş birliğine varmayı umduklarını belirtti.

Tusk, İspanya'da merkezi hükümet ve Katalonya Özerk Yönetimi arasındaki gerilime ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile sürekli temas halinde olduğunu kaydeden Tusk, "İspanya'daki durumun endişe verici olduğunu saklamaya gerek yok ancak benim, AB Konseyi ve üye devletlerin bu konudaki pozisyonlarımız net. Bir tür arabuluculuk, uluslararası inisiyatif veya eylem için bir alan bulunmuyor." ifadelerini kullandı.

Etiketler : ab - ispanya -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır. © 2015

UA-64.669.133-1