Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  İsrail'in Filistin Topraklarındaki Yerleşim Birimi Tırmanışı
  • Facebook da Paylaş
İsrail'in Filistin Topraklarındaki Yerleşim Birimi Tırmanışı
  • 19-10-2017
  • 0 yorum
  • 4579 okunma
Filistin ile arasındaki barış sürecini akamete uğratan Yahudi yerleşim birimleri inşasını ciddi bir artışla sürdüregelen İsrail hükümetinin, 2017'nin başından bu yana sadece Batı Şeria'da 6 bin 500 konutun planını onayladığı belirtiliyor.

Filistin ile arasındaki barış sürecini akamete uğratan Yahudi yerleşim birimleri inşasını ciddi bir artışla sürdüregelen  İsrailhükümetinin, 2017'nin başından bu yana sadece  Batı Şeria'da 6 bin 500 konutun planını onayladığı belirtiliyor.

İsrail'in uluslararası platformlarda eleştirilmesine rağmen özellikle son dönemde  Batı Şeria ve Doğu  Kudüs'te yerleşim birimi faaliyetlerini artırarak devam etmesi,  İsrail hükümetinin, iki devletli çözüm ilkesi ortadan kalkmışcasına hareket ettiği izlenimi uyandırdığı ifade ediliyor.

Arap Araştırmaları Derneği Haritalar Müdürü Halil Tüfekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  İsrail makamlarının,  Batı Şeria'nın neredeyse her bölgesini kapsayan yerleşim birimleri planlarını onaylamaya devam ettiğini belirterek, bu planların, bloklarla sınırlı olmadığını ifade etti.

Yerleşim birimi inşa planlarının, El-Halil kenti başta olmak üzere  Batı Şeria'nın iç kesimlerine kadar uzandığını söyleyen Tüfekçi,  Batı Şeria'nın doğusundaki El-Agvar, kuzeyindeki Nablus bölgelerinde de Yahudi yerleşim birimi planlarının olduğunu kaydetti.

Tüfekçi, yerleşim birimleri planlamasının bir reaksiyon değil,  Netanyahuhükümeti tarafından kabul edilen bir strateji olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: 

İsrail hükümeti, iki devletli çözüm ilkesi ortadan kalkmış gibi hareket ediyor.  İsrail devletinin yanında bir  Filistin devletinin kurulmasını öngören iki devletli çözüm ilkesi ortadan kalkmış,  Filistin devleti olmayacakmış gibi davranıyor. Bu nedenle  Filistin topraklarının tümünü kendisi için mübah addediyor." diye konuştu.

Tüfekçi, bu görüşünü destekler mahiyette,  İsrail makamlarının, yerleşim birimleri arasında ulaşım bağlantısı için  Batı Şeria'da  Filistin toprakları üzerinde yeni caddeler açılmasına ilişkin fonların izlenmesine ilişkin açıklamasını hatırlattı.

Kararları stoklama stratejisi

İsrail hükümetinin aldığı kararlarla yetinmediğini kaydeden Tüfekçi, bu yılın sonuna kadar binlerce konutun inşasının onaylandığını ve bu projelerin gerektiğinde uygulanmak için depoladığını kaydetti.

Tüfekçi,  İsrail hükümetinin yeni yerleşim birimlerinin inşasını öngören kararları stokladığını aktararak, "Böylece uygun gördüğü vakitte bu kararları uygulayabiliyor. Filistin-İsrail barış müzakerelerinin yeniden başlaması durumunda uygulamaya başladığı kararların yeni olmadığı, önceden alındığını iddia edecek." diye konuştu.

-Yerleşim birimlerinin rakamlara yansıması

Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerini gözlemleyen  İsrail'deki "Şimdi Barış Hareketi" yayınladığı raporda, " İsrail hükümeti, yerleşim birimi projesi kapsamında 2017'nin başından bu yana  Batı Şeria'da 6 bin 500 konutun inşasını içeren planları onayladı." ifadesini kullandı.

Bu rakamın önceki senelere oranla çok ciddi şekilde artış gösterdiğine dikkati çekilen raporda, 2016'da 2 bin 629, 2015'te ise bin 982 konutun inşasının onaylandığı aktarıldı.

Raporda ayrıca 2017'nin başından bu yana  Batı Şeria'da 3 bin 154 konutun ihaleye sunulduğu, bu rakamın 2016'da 42, 2016'te de 560 olduğu belirtildi, hükümetin bugünlerde  Batı Şeria'da en az 2 bin 413 konutun inşasını onaylamasının beklendiği ifade edildi.

"Şimdi Barış Hareketi"nin raporlarının, Doğu Küdüs'ü kapsamadığını hatırlatan Tüfekçi,  İsrail makamlarının  Kudüs'ün kuzeyindeki  Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde bin 500, güneyindeki Gilo'da ise 3 bin yeni konutun inşası için alt yapı hazırlıklarına devam ettiğini belirtti.

Tüfekçi, ayrıca  İsrail'in  Kudüs'ün güneyindeki Givat HaMatos yerleşim biriminde yüzlerce konutun inşası için alt yapı çalışmaları hazırlıkları niyetinde olduğunu söyledi.

Ulusal  Filistin projesini silme çabası

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi üyesi Vasıl Ebu Yusuf ise yerleşim birimlerinin gayri meşru ve kanun dışı olduğunu hatırlattı,  İsrailBaşbakanı  Binyamin Netanyahu'nun yerleşim birimlerinin inşasını sürdürerek  Filistin halkına karşı savaş ilan etmeye ve gerginliği tırmandırmaya devam ettiğini söyledi.

"İsrail'in yürüttüğü siyaset, ulusal  Filistin projesi ile  Filistin halkının haklarını silmeyi hedefliyor." diyen Ebu Yusuf, bu haklar arasında bağımsız bir devletin inşası ve Filistinli mültecilerin vatanlarına dönmesinin yer aldığını aktardı.

Ebu Yusuf, sömürgeci Yahudi yerleşim birimlerinin uluslararası meşru kararlara göre  Filistin halkı aleyhide bir savaş suçu olduğunu ifade ederek uluslararası toplumun "ciddi ve gerçekçi" bir tutum sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD'nin sessizliğinin "yeşil ışık" olarak algılanması

İşgal güçlerinin bu suçtan yargılanması için yerleşim birimi meselesinin  Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması için uluslararası mekanizmanın etkinleştirilmesi gerektiğini söyleyen Ebu Yusuf, "ABD'nin yerleşim birimleri karşısındaki sessizliği,  İsrail tarafından faaliyetlerin devamı için 'yeşil ışık' olarak algılanıyor." dedi.

Ebu Yusuf şu ana kadar  Washington yönetimiyle yapılan görüşmelere rağmen  ABD'nin "Kudüs'ün yer aldığı, 4 Haziran 1967 sınırlarına göre  Filistin devletinin kurulması" ve "Sömürgeci Yahudi yerleşim birimleri ve  İsrail hükümetinden bunların inşasının durması"na ilişkin konuşulmadığını ifade etti.

Ebu Yusuf, işgal güçleri hükümetinin bu durumu, yerleşim birimlerinin inşasına devam etmek, Filistinlilerin topraklarına el koymak ve evlerini yıkmak için yeşil ışık olarak addettiğini sözlerine ekledi.

İsrail ile  Filistin arasındaki barış görüşmeleri, Telaviv'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını sonlandırmayı ve  İsrail hapishanelerindeki eski Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını kabul etmemesi nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

İsrail'in 1967'den bu yana  Batı Şeria'da 131, Doğu  Kudüs'te 10,  Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi kurduğu ifade ediliyor.  Batı Şeria'daki yerleşim birimlerin yaklaşık yarım milyon, Doğu  Kudüs'tekilerde ise 220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği kaydedilirken,  İsrail'in  Batı Şeria'daki yerleşimcilerin sayısının kısa sürede bir milyona çıkarmayı istediği belirtiliyor.

Etiketler : filistin - israil - yahudi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır. © 2015

UA-64.669.133-1