Ana Sayfa  /  HAYAT-SAĞLIK  /  12 düşükten sonra lenfosit aşısıyla gelen bebek sevinci
  • Facebook da Paylaş
12 düşükten sonra lenfosit aşısıyla gelen bebek sevinci
  • 20-10-2017
  • 0 yorum
  • 4453 okunma
Diyarbakır'da, 12 kez düşük yapan bir kadına, bölgede ilk kez uygulanan lenfosit aşısı yapıldı

'da görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer'in, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk defa denenen bir yöntem olan lenfosit aşısı sayesinde, 12 ve 9 kez düşük yapan kadınların, çocuk sahibi olmalarını sağladı.
Dünya genelinde özellikle Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan, Türkiye'de ise kullanımı gelişmeyen lenfosit aşısı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk kez kullanıldı. 12 ve 9 kez tekrarlayan düşük yaşayan annelere yapılan aşı sayesinde kadınlar, düşük geçirmeden çocuklarını kucaklarına aldı.

bulunan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşüklerde etkili olan lenfosit aşısını kendilerinin bölgede ilk kez kliniklerinde yapmaya başladıklarını söyledi. Tekrarlayan düşüklerin, genetik ve pıhtılaşma faktörleri nedeniyle ortaya çıkabileceğini kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, "Özellikle bağışıklık sisteminin, tekrarlayan düşüklerde çok ciddi bir öneminin olduğunu biliyoruz. Lenfosit aşısının, tekrarlayan düşüklerde ciddi olumlu sonuçlar verdiği literatüre girmiştir. Tekrarlayan düşüklerde bu aşıyı nasıl uyguluyoruz, özellikle babadan aldığımız kanı belli işlemlere tabi tutarak babanın lenfositlerini ayırıyoruz ve lenfositlerini ayırdıktan sonra anneye enjekte ediyoruz. Özellikle tüp bebek uygulamasından önce sonrasında toplam 4 doz şeklinde uyguluyoruz. Buradaki mantık, biz biliyoruz ki gebelik için sağlam bir yumurta ve sağlam bir sperm olması gerekiyor. Birleştiğinde ve anneye transfer ettiğimizde embriyo olarak veriyoruz. Yani hem annenin hücrelerini hem de babanın hücrelerini biz anneye enjekte etmiş oluyoruz. Bu aşı ile babanın hücrelerini ayrıştırarak lenfositleri direkt olarak anneye enjekte ediyoruz böylece anne babadan gelen hücreleri tanımış oluyor, buna bağlı olarak da doku reddi de önlenmiş oluyor" dedi.

Etiketler : bebek - lenfosit - aşı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE   

Yasal uyarı : Sitemizdeki tüm yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır. © 2015

UA-64.669.133-1